Zimní oblečení může být v autě nebezpečné

16. 1. 2020

Všichni to známe. Auto parkuje venku, potřebujeme někam jet, oškrábeme led z oken, nasedneme a je nám zima. Je tedy naprosto pochopitelné, že si mnozí na sobě nechávají bundy, šály a rukavice. To se ale může vymstít.

První věcí, která není přímo nebezpečná, ale rozhodně nepřispívá ke komfortu, je paradoxně teplo. Protože jakmile začne topení topit, bunda, šála a další teplé oblečení už je spíše na obtíž. Čepici sundáme snadno i za jízdy, s rukavicemi a šálou je to už horší, ale sundat bundu za jízdy bezpečně nejde, zvlášť, pokud řídíte. A než bude možnost někde zastavit, je člověk v nepohodě. Kvůli tomu může být řidič nervózní a to znamená riziko.

Nebezpečnější věc je ale samotné oblečení. V rukavicích nemá řidič cit a volant může navíc v krizové situaci klouzat. A to může výrazně omezit možnost vyhnutí se srážce. Šála zase omezuje pohyb hlavy, kdy se není možné tak rychle a pohodlně podívat do stran, kde může číhat nebezpečí.

Ale úplně nejnebezpečnější jsou bundy. Zvláště pořádné péřovky. Ty sice skvěle zahřejí, ale když přes ně zapnete bezpečnostní pás, tak se dostane mimo svou optimální pozici. Bezpečnostní pás má vést okolo kyčelní kosti. Umístění se ale díky bundě posouvá výše a pás tak vede přes břicho, kde může při nárazu způsobit vážné poranění, protože se opře o měkkou část a zaboří se k orgánům.

Je jasné, že nezačnete v mínusových teplotách po usednutí do auta sundávat bundy. Ačkoliv by to bylo nejbezpečnější, není to komfortní. Pro bezpečí ale můžete udělat to, že si spodní část pásu umístíte pod bundu. Tím se dostane na to správné místo a v případě nárazu se zapře o kyčelní kosti a ne o životně důležité orgány.