Zima. Nejnáročnější období roku je tu!

14. 11. 2019

Zima už pomalu začíná vystrkovat růžky. A jako každý rok, je dobré na ni být připraven. Takže s čím můžeme letos zase počítat?

Překvapení silničáři. Ano, víme, že tato situace nastane. Vždy nastane. Ono je to ale spíše nepřesné pojmenování, silničáři překvapeni nejsou, ale v některých situacích zkrátka není možné být všude. Pokud tedy napadne větší množství sněhu, připravte se na to, že cesta bude delší.

A jak se na zimní nástrahy tedy připravit? Zimní pneumatiky jsou samozřejmostí. Zákon říká, že od prvního listopadu je na autě musíte mít, pokud je na silnicí sníh, led nebo námraza. A nebo pokud dá očekávat, že bude. Pokud tedy jezdíte jen ve městě a nejste na auto vázáni, přezouvat nemusíte. Jen pár dní v zimě budete muset využít hromadnou dopravu. Obecně je ale dobré zimní pneumatiky mít, letní se pod sedm stupňů celsia nechovají ideálně, jelikož tvrdnou.

Pak je také nutná zimní kapalina v ostřikovačích (pořiďte co nejkvalitnější, pokud máte ostřikovače světel, ta nekvalitní je dokáže poškodit), nové stěrače (pokud jste je nevyměnili už na podzim) a pár prvků výbavy, které možná za celou zimu nevyužijete, ale když je budete potřebovat, budete opravdu hodně rádi, že je máte. A to tedy: deku, lopatku, písek, řetězy a lano.

Deka se hodí, pokud někde zůstanete a budete čekat na pomoc. Obecně je v zimě dobré mít raději více paliva, aby jste měli rezervu pro tyto případy. Ale i tak může přijít deka vhod.

Lopatka je zase úžasný pomocník pokud zapadnete v hlubokém sněhu. Je mnohem lepší sníh odstraňovat pomocí lopatky, než pomocí rukou.

Písek se zase hodí pro případ, kdy se dostanete na led a kola nemají šanci se chytit podkladu. Najde ale i více využití.

Využití řetězů je jasné, na některých silnicích je jejich využití dokonce přikázáno značkou.

No a lano může pomoci jak vám, tak někomu jinému, kdo bude potřebovat vaši pomoc. Pokud taháte auto například ze závěje, využijte mírné škubnutí. Pokud byste se snažili o jemné rozjetí, nejspíš vám začnou také prokluzovat kola.