Za vodopády do Harrachova!

20. 8. 2019

Výhoda naší krásné země je její velikost. Můžete si tak v klidu dopřát výlet z Prahy do hor a odpoledne už jste zase doma. Takhle rychlý tento výlet nebude, ale samozřejmě můžete nějakou část vynechat a tak si ho zkrátit. Počítejte ale, že se jedná o jednodenní výlet.

Já výlet absolvoval s Alfou Romeo Stelvio, kterou si můžete v rámci Driveto Klubu jednoduše pronajmout. A tak jsem se schválně vyhnul dálnicím a z Prahy jel po silnici 610. Protože pokud máte auto, které miluje zatáčky (a vy je milujete také), je občas potřeba si cestu náležitě užít. A já si ji opravdu užíval.

Ale i pokud zvolíte jízdu po dálnici D10, sjeďte na výjezdu 63. Téměř hned u sjezdu se ocitnete u krásného rybníku Žabakor. Ten nabídne zvlášť ráno krásný výhled na rozlehlou a klidnou hladinu. Ale výhled je to krásný v jakoukoliv denní dobu, dokonce je hned u cesty postavený vyhlídkový přístřešek, kde si můžete dát třeba svačinu.

Pak už je na vás, zda zůstanete na okreskách, nebo se vydáte zpět na dálnici. Další cíl je už Harrachov.

Mumlavské vodopády nepatří rozhodně k největším na světě, ale i tak se jedná o krásný pohled. Navíc zasazený do úžasné krajiny. Pokud potřebujete na chvíli vypnout a zrelaxovat, jste na správném místě. Ale nejdříve je potřeba někde zaparkovat. Vyplatí se zkusit hned tu nejbližší možnost, tedy podél cesty vedoucí od vodopádů k Sport Hotelu Mumlava. Když pojedete po hlavní, máte možnost cesty k vodopádům, kde je zákaz vjezdu, a na druhou stranu. A to je to místo. Zde se dá bezpečně podél cesty zdarma zaparkovat a budete tak nejblíže, jak to jen jde.

Pokud by zde však bylo plno, je k dispozici centrální parkoviště za celkem lidových 50 korun na den. Z něj je cesta trochu delší, ale opravdu jen o pár stovek metrů.

K vodopádům to není daleko, cestou potkáte i různé naučné zastávky a jedno velké „odpočívadlo“, pokud si tedy chcete dát další svačinku, jste na správném místě. U samotných vodopádů jsou i restaurace, takže hlady neumřete. Množství lidí záleží na sezóně a denní době, obecně se dá ale říct, že celkový pohled na vodopád bez lidí jde vyfotit jen hodně těžko. Neznamená to ale, že se budete mačkat, prostoru je všude dost. Dá se jít i přímo pod vodopády a pak i nad ně. Jen dávejte pozor na kluzký povrch, voda je totiž opravdu studená.

K Harrachovu patří i skokanské můstky a na ty se můžete vydat podívat rovnou cestou z vodopádů. Autem je nejlepší dojet přímo k lanové dráze, pokud není zimní sezóna, tak je zde parkování zdarma. Zde je i opravdu velký zábavní park pro děti. Krátkou procházkou se dostanete k můstkům, případně můžete lanovkou vyjet nahoru, budete tak mít vše jako na dlani. Zde je i dostatek restaurací, pokud vás tedy přepadl hlad, tady ho zaženete.

Pokud však budete chtít vyzkoušet oběd s výhledem na sklárnu a minipivovar, můžu doporučit stejně se jmenující restauraci, do které za pár minut dojedete autem. A můžete jet přímo silnicí podél Mumlavy, kolem pramene Svatého Jána a bobové dráhy. Z restaurace budete mít výhled do sklárny a cestou k autu si můžete i nějaké zajímavé kousky skla nabrat, vedle budovy je totiž hromada nepovedených výrobků.

A pak už je to na vás. To hlavní jste již viděli, můžete tedy vyrazit domů. Nebo vyrazit někam do přírody a udělat si vícedenní výlet v nádherném prostředí.