Úsekových měření se na D1 jen tak nezbavíme. Kde všude je máme očekávat?

26. 3. 2019

Letos se naše nejznámější dálnice D1 dočká další fáze rekonstrukce, která navíc bude za poslední roky jednou z největších. S tím souvisí další úseky se sníženou rychlostí, kde budou instalovány radary pro měření rychlosti. Ředitelství silnic a dálnic chce znovu spustit úseková měření v místech zúžení a do měřící techniky bude investováno takřka 1,8 milionu Kč. Řidiči se tak opět budou muset mít na pozoru, aby v omezeních nejeli více jak 80 km/h.

Důvodem je zvýšení bezpečnost řidičů, našich zaměstnanců a pracovníků zhotovitele, kdy je třeba v rámci stavby dodržovat sníženou rychlost 80 km/h,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký. A vzhledem k tomu, jakou rozsáhlou opravou bude dálnice probíhat, dá se očekávat, že hlavně v létě se D1 stane pomyslným peklem, které ztrestá každého, kdo nezvolil jinou formu dopravy.

Data o překročení rychlosti z radarů se mají opět odesílat policii a přestupky poputují do místně příslušné obce s rozšířenou působností. Dobrou zprávou je, že do roku 2021 by měla modernizace být u konce a letos se má opravit 71 kilometrů. A na jakých místech se bude rekonstruovat? Aktivní řidiči by si měli dávat pozor v oblasti Koberovice – Humpolec (81 – 90 km), Velký Beranov – Měřín (119 – 134 km), Velké Meziříčí západ – Velké Meziříčí východ (141 – 146 km) a Devět Křížů – Ostrovačice (168 – 178 km).

Dobré je vědět i to, že za překročení rychlosti do 10 km/h vám většinou poštou přijde pokuta 600 Kč. Nad tento rychlostní limit se pak pokuta navyšuje na 1000 Kč, ale každá obec má jiný sazebník a tak se může stát, že hříšníkovi přijde "ocenění", jehož výše se nehezky projeví v jeho rozpočtu. Nepřímým pomocníkem pro slušnou jízdu v rámci limitů jsou komplikovaná zúžení a časté dopravní nehody, jenž mohou do jisté míry zabránit tomu, abyste vůbec mohli na D1 povolenou rychlost překročit. I to je způsob, jakým se vyhnout pokutě...