Třetina aut v Česku má stočené tachometry

30. 7. 2019

I když od podzimu loňského roku platí nová legislativa, která umožňuje postihovat podvodné snižování počtu ujetých kilometrů, tachometry se stáčí vesele dál. V prvním čtvrtletí bylo na českém trhu asi 33 procent aut s pozměněným údajem na počítadle kilometrů. To je sice o sedm procentních bodů meziročně méně, stále jde o alarmující číslo. Podvodníci přitom mohou dostat pokutu až půl milionu korun a navíc stočené vozy od října neprojdou přes pravidelnou kontrolu na STK.

Vliv na snížení počtu stočených aut má nejen větší množství zánovních a mladých ojetin na trhu, ale rovněž skutečnost, že kupující ojetá auta čím dál více prověřují a zajímají se o jejich historii, a především o vývoj stavu tachometru. Počet dotazů na prověření vozu v systému Autotracer od Cebie stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 76 procent na 768.494.

Na trhu se pohybují vozy, které mají tachometr stočený o 300.000 km i více. V hitparádě společnosti Cebia je například Škoda Fabia se sníženým počtem km ze 749.000 na 194.000 km nebo Octavia stočená z 614.000 na 145.000 kilometrů. 15 let stará Audi A6 před třemi roky zázračně "nacouvala" 400.000 km z původních 622.000 na 223.000 km.

Lidé, kteří si pořídí ojeté auto se stočeným tachometrem mohou vedle problémů na STK počítat také s častějšími poruchami a nutností výměny některých drahých dílů jako je čerpadlo nebo filtr pevných částic. Za vůz také zaplatí vyšší kupní cenu, než by odpovídala skutečnému nájezdu.

Jistotu, že při koupi auta z druhé ruky nenaletí, zvyšuje důkladné prověření historie auta a prohlídka expertem, nikdy však nebude stoprocentní. Například u vozů dovezených ze zahraničí je historie prakticky nedohledatelná. Řešením je buď koupě nového vozu za výrazně vyšší cenu, než v případě ojetiny, nebo dlouhodobý pronájem auta. Zákazník autem jezdí, jako by bylo jeho, ale s tím rozdílem, že jen platí akceptovatelnou měsíční splátku a nestará se o opravy, údržbu, pojištění nebo výměnu pneumatik. V Driveto Klubu navíc nemusí ani složitě dokládat svou finanční historii a vybraným novým vozem odjíždí do tří dnů. Může ho pak kdykoliv vrátit nebo výhodně odkoupit.