Stopování – ano nebo ne?

19. 11. 2019

Stopařů v poslední době ubývá, stále na ně však můžeme po cestách narazit. Brát je, nebo raději ne a neriskovat?

Pro někoho je stop životní filozofie, pro někoho zajímavé zpestření cestování a pro někoho jen nejlevnější způsob, jak se dostat do cíle. To jsou stopaři. Pak jsou lidé, kteří zastavují auta, ale nakonec vůbec ne z důvodu, že by chtěli někam jet, jejich cíl je pod různými záminkami někoho okrást. Ti většinou stojí u auta, které se tváří jako rozbité a většinou má cizí značku, a zběsile na všechny mávají. Ty rozebereme někdy příště, tentokrát jen krátká rada – nezastavovat a klidně zavolat policii. Takoví se stopováním nemají nic společného.

No ale teď ti stopaři. Proč vzít stopaře? Protože někomu pomůžete. Je příjemný pocit, když víte, že jste někomu udělali radost. A nic vás to nestojí. Další důvod může být společnost v autě – z toho důvodu často stopařům zastavují profesionální řidiči. Když člověk celé dny jezdí sám, tak uvítá příležitost mít v autě někoho, s kým si může popovídat.

Stop je však pro obě strany riziko. Pro stopaře v tom smyslu, že nikdy neví, komu nastoupí do auta. A jakmile je v autě, je vlastně v jeho moci. Proto jen minimálně potkáme samotné ženy – když už stopují, tak s partnerem. A člověk se jim nemůže divit. Nejde ale jen o riziko nějakého přepadení, ale i nehody. Když nasedáte do auta k němu, kdo vám zastavil u krajnice, netušíte, jaký je to řidič. Musíte jen doufat.

Z pohledu řidiče jsou rizika vlastně úplně stejná. Berete si do auta cizího člověka, který může mít teoreticky špatné úmysly. A je tu zase riziko nehody. Jako řidič máte situaci ve svých rukou. Ale také zodpovědnost. Pokud by se něco stalo a stopař se při tom zranil, je to vaše zodpovědnost. Takže původní myšlenka udělat dobrý skutek se může vymstít.

Stále se ale dá říct, že je riziko malé. Pokud jste společenská osoba, nejspíš jste sami někdy stopem jeli. Jen tak, vyzkoušet se má vše. A tak máte pro stopaře pochopení. Pokud si však nejste jistí a nechcete brát do auta cizího člověka u silnice, stále však chcete udělat nějaký dobrý skutek, nebo mít v autě společnost, existují různé aplikace a weby, kde zjistíte, kdo chce kdy kam jet. No a pokud budete mít stejnou cestu, můžete ho vzít. Takový člověk už není anonymní a vy tak neriskujete. Tedy samozřejmě kromě případné nehody.