Jen jedna třetina všech řidičů vidí dobře! Výsledky průzkumu jsou šokující

11. 12. 2018

Nedávný průzkum zraku u českých a slovenských řidičů přinesl doslova zarážející výsledky. Český Autoklub ve spojení s organizací BESIP prověřoval, jak jsou na tom řidiči s kvalitou zraku a popravdě to není žádná sláva. Jen necelá jedna třetina z nich totiž vidí bez sebemenších potíží. Celá akce se konala od května 2017 do letošního října na 24 místech v České republice a na Slovensku. Zúčastnilo se jí přesně 4 298 lidí, z čehož se 53 % domnívalo, že vidí naprosto dobře a nepotřebují korekci zraku. Ve skutečnosti ale bylo vše naopak... Dalším zarážejícím faktem je, že jen za letošek se hned 68 % řidičů nedostavilo k pravidelné oční prohlídce. Ve výsledku tak na první pohled nevinný průzkum ukázal šokující pravdu. Jen 28 % všech řidičů má zrak v pořádku, popřípadě nosí správné dioptrické brýle či kontaktní čočky.

A víte vlastně, co znamená "správně vidět"? Dle odborníků se jedná o stav, kdy je řidič schopen za denního světla rozpoznat chodce na vzdálenost 200 metrů. Řidič s oční vadou se silou -0,75 dioptrie však chodce zaregistruje už jen na 100 metrů. Oční vada s hodnotou -2 dioptrie už znamená rozpoznání chodce na pouhých 20 metrů. A to je sakra málo! Odborníci dále říkají, že řidiči, kteří mají ostrost vidění pod 50 %, by neměli vůbec sedat za volant. To však nedodržuje rovných osm procent z nich, což je okolo půl milionu lidí. Aktuálně ale není možnost nakázat řidičům, aby chodili povinně ke svému očnímu lékaři. Povinné oční kontroly mají předepsány jen řidiči z povolání, takže se nemusíte bát, že vás poveze "slepý" řidič autobusu. Do budoucna se pak chystá alespoň to, že kontrola zraku má být povinná při každé výměně řidičského průkazu.

A co vy? Jak jste na tom se svým zrakem? Zvláště v zimním období, kdy se brzy stmívá a hrozí snížená viditelnost, se správně udržovaný zrak více než vyplatí.