Překročení rychlosti neznamená vždy trestné body

11. 6. 2019

Chybovat je lidské. Občas se stane, že člověk jede rychleji, než by měl, nebo zaparkuje tam, kde by neměl. Co pak následuje?

Pokud vaši vyšší rychlost zachytil automatizovaný radar, pravděpodobně vám přijde výzva k zaplacení určené částky. Možná si myslíte, že je to pokuta. Ale není. I když je výsledek vlastně stejný, tedy že zaplatíte nějaké peníze, tak v tomto případě nehrozí, že získáte trestné body. Je to tak možné díky objektivní odpovědnost provozovatele vozidla, což zní sice komplikovaně, ale vlastně to jen znamená, že majitel za své auto ručí.

Ačkoli víme, že je neproveditelné dohlížet na dodržování předpisů, když s vaším autem jede někdo jiný a vy u toho třeba ani nejste, je to prostě tak. Takovou výzvu posílají obce a ne Policie. Máte možnost do 15 dnů zaplatit určenou částku, případně nahlásit, kdo vozidlo v danou dobu řídil a radnice s ním zahájí klasické správní řízení.

Takové řešení se týká jen automatických radarů, parkování a automatizovaného systému kontroly jízdy na červenou. Dalo by se říct, že je tento systém výhodný pro obě strany – obce mají méně práce s dokazováním a řidiči často raději pošlou peníze na daný účet a tím to mají vyřešené, bez rizika trestných bodů.

Určitě vás zajímá, jakou pokutu (tedy určenou částku) budete za jaký přestupek platit. To se nedá paušálně říct, záleží na každé obci a hlavně na vážnosti přestupku. Obecně ale platí, že pokud budete špatně parkovat v Praze, a to jak na zákazu, tak třeba v rezidentní zóně, obec po vás bude chtít 400 až 500 korun. Při překročení rychlosti záleží na hodnotě překročení, částky bývají mezi 600 a 1000 korunami. A nakonec to, co je nejvíce nebezpečné a vlastně je až překvapivé, že je to možné takto vyřešit – jízda na červenou. Za tu většinou zaplatíte 1500 korun. Což je přestupek, za který běžně hrozí 5 bodů a zákaz řízení, pokud se spáchá dvakrát za 12 měsíců.