Tip na výlet: Přehlížený poklad jménem Slovinsko

4. 6. 2019

Mnozí možná berou Slovinsko jen jako nutné zlo při cestě za dovolenou do Chorvatska. Je nutné totiž koupit minimálně sedmidenní dálniční známku za nemalých 15 eur. Když už ji ale máte… proč jejich parádní dálnice trochu nevyužít?

Tato země nenabízí možná typickou dovolenou u moře, ačkoli kousek moře na svém území má. Ale nabízí krásnou přírodu, jezera, hory, krásné dálnice a milé lidi. Je to stále takový trochu ukrytý poklad, který ale máme na dosah ruky. Stačí přejet po dálnici Rakousko a jsme tam. Ve Slovinsku není nutné využívat dálnice, pokud chcete ušetřit za známku, vždy se dá jet i mimo dálnice. Pokud však pojedete dál do vnitrozemí, ta investice se rozhodně vyplatí.

A kde začít? Například v Mariboru a jeho okolí. Pokud se autem vydáte do oblasti Hočko Pohorje, užijete si cestu plnou krásných zatáček a úžasných výhledů. Občas vám cestu přehradí pastevec, který bude převádět krávy. Ale to vůbec nevadí. To k té krajině dokonale patří. Když najdete správné místo, budete mít výhled na Maribor jako na dlani. Navíc se zde můžete rovnou ubytovat, ceny nejsou nijak vysoké a možností je dost.

Další den můžete vyrazit dále. Směrem na západ. K vyhlášenému jezeru Bled, ke kterému je to jen 180 kilometrů. Cestou je ideální využít čas procházkou po krásném městě Lublaň, kde je ale zbytečné spát, vše důležité se dá vidět za pár hodin a pak plynule pokračovat dál. Na jezeru Bled doporučujeme výlet na ostrov, který je uprostřed. Ten tedy není možné absolvovat autem, za pár eur vás tam však doveze převozník.

Možností ubytování je u Bledu nespočetné množství, v sezóně je však dražší. A tak je skvělé využít toho, že cestujete autem, a vydat se ještě ten den o kus dál, za levnějším ubytováním. A směrem k Bohinjskému jezeru, které otevírá brány do nádherných hor Triglav. Zde je časová náročnost už čistě individuální, po horách však nemusíte ani cestovat, již od jezera ucítíte tu krásnou horskou atmosféru.

Doporučujeme zamířit na jih k Postojnske jamě, což je opravdu dechberoucí zážitek. Jedná se o dechberoucí jeskyni, ve které jsou třeba i koncertní sály. Dostanete se k ní pohodlně autem a parkování je bez problému.

Dále můžete pokračovat do Chorvatska a tento výlet po Slovinsku brát jako zpestření cesty. Nebo ve Slovinsku pobýt delší dobu a pak už stačí jen najet na dálnici a za 8 hodin pohodové jizdy jste v Praze.

Slovinsko se rozhodně vyplatí navštívit. Už jen kvůli silnicím zasazeným do nádherné přírody. Už to je skvělý zážitek, když projíždíte mezi pastvinami krásně upravenou krajinou. Proto se vyplatí občas sjet z dálnice a užít si cestu.

Pokud nemáte auto, ale toužíte po letních výletech na čtyřech kolech, tak vám může pomoci Driveto Klub. Auto si můžete pronajmout klidně na několik měsíců a pak ho bez problému vrátit.