Pozor na platnost řidičského průkazu!

12. 11. 2019

Pamatujete si, kdy jste si vyzvedávali váš řidičský průkaz? Že je to dlouho? Tak si dejte pozor na to, aby to nebylo už deset let. Protože to je platnost řidičských průkazů. Některá oprávnění jsou navíc jen na pět let.

Jen letos skončila jeho platnost 433 tisícům řidičů. Většina si již nový vyřídila, stále je více, než 100 tisíc těch, kterým letos průkaz propadl a pro nový si nepřišli. Nejste náhodou mezi nimi? Pokud ano, tak vám hrozí pokuta až 2000 korun, v případě správního řízení až 2500 korun.

Pokud měníte řidičský průkaz z důvodu konce jeho platnosti, nic za vydání neplatíte. Je však nutné na úřad dorazit nejdříve 3 měsíce a nejpozději 20 dní před vypršením termínu. Vyřídit ho zvládnete na každém úřadě obce s rozšířenou působností a nepotřebujete ani fotografii.

To, že nově stačí zajít na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, není jediná změna – v současné době nemusíte řidičský průkaz měnit při změně bydliště. Pokud máte ještě starší verzi, která má pod fotografií uvedené město bydliště, můžete tento řádek klidně ignorovat a pokud se přestěhujete, zůstává vám stejný.

Pokud ho však budete chtít vyměnit z jiného důvodu, než při konci jeho platnosti, připravte si 200 korun, pokud ho budete navíc požadovat expresně do 5 pracovních dnů, tak vás to vyjde na 700 korun.

Informace o platnosti můžete zjistit i na portálu občana, ale co je hlavní – můžete si tam nastavit i upozornění na konec platnosti, což je velice praktická funkce.