Poškozené čelní sklo? Výměna není vždy nutná

12. 3. 2019

Může se stát, že po zimě objevíte na čelním skle různé pozdravy od kamínků, kterých je na silnici plno a v zimě ještě o dost více. Jaké poškození čelního skla už musíte řešit a nad kterým můžete mávnout rukou?

Pokud se jedná o sotva znatelné stopy například po štěrku, nemusíte to řešit. Postupem času takové malinké důlky však přibývají a přibývají a čelní sklo se tak hlavně v noci stává hůře průhledným. Což je samozřejmě nebezpečné, výměnu je však nutno řešit z vlastní kapsy, protože na takové poškození se připojištění čelního skla použít nedá.

Větší poškození už je ale i větší problém. I když se totiž může zdát jako malé, nikdy nevíte, kdy se díky pnutí a změnám teplot rozšíří a nebo dokonce vznikne prasklina přes celé sklo. S čím už se jezdit podle zákona nesmí, je poškození nad 20 mm ve stírané ploše.

V ideální případě je důležité sepsat s řidičem auta, od kterého kamínek odletěl, záznam o nehodě. Pak už opravu nebo výměnu vyřeší pojišťovna z jeho povinného ručení. To je však spíše výjimečná situace, v naprosté většině se stane to, že kamínek přiletí od protijedoucího vozidla a vy nemáte šanci s řidičem cokoliv vyřešit.

To samé nastane, pokud takové poškození najdete až při jarní přípravě auta, do té doby nemuselo být přes nečistoty vidět. A co teď s tím

Existují možnosti oprav, kdy není nutné měnit čelní sklo. Takové řešení je mnohem levnější, než kompletní výměna, ale není možné opravovat poškození, které je v zorném poli řidiče. Pro takové opravy se často rozhodují i pojišťovny, protože takové řešení vyjde přibližně na nějakých 1000 Kč a opravit se dají i deseticentimetrové praskliny.

V případě, že je větší poškození v zorném poli řidiče, nebo sklo už úplně prasklo, je jeho výměna nevyhnutelná. Cena se pak pohybuje od 5000 Kč až po desetitisíce, pokud je čelní sklo vyhřívané a má na sobě i různá čidla a kamery. Zde přijde vhod připojištění, kdy takovou škodu řeší pojišťovna.

Pokud takové potíže nechcete řešit, vyberte si auto z Driveto Klubu – získáte tak výhled přes nové čelní sklo v novém autě. A pro případ poškození jsou čelní skla vždy pojištěna, máte to tedy úplně bez starostí.

Zdroj: Joshua Ganderson / flickr.com