Parkování na modrých zdarma zrušeno. Ale ne všude.

28. 4. 2020

Aktuální situace se mění rychle a tak co platilo včera, zítra už platit nemusí. A to se týká třeba i zrušení dočasné možnosti parkování v rezidentních zónách i bez patřičného povolení.

Hodí se připomenout, proč tato možnost vůbec byla - v době, kdy se bojuje s pandemií, je nejlepší být doma a s nikým se nestýkat. To však nejde vždy a tak je občas potřeba někam jet. Do práce, na nákup, k lékaři. A jet MHD, ačkoli je v současné době prázdnější, než obvykle, není nejlepší nápad. I tak se jedná o téměř uzavřený prostor, kde se mohou viry rychle šířit. Vláda tedy přišla s řešením, že bude možné zaparkovat i v modrých, ale i fialových a oranžových zónách zdarma, aby lidé mohli jezdit bezpečněji auty.

Toto opatření však bylo v pondělí 27. 4. zrušeno. Od 28. 4. tedy již není možné zdarma parkovat bez patřičného povolení v rezidentních zónách a zónách placeného stání. Toto rozhodnutí přišlo rychle a tak mnozí nejspíš stále takto parkují. Nepředpokládáme, že hned o půlnoci na 28. 4. se správné parkování začalo kontrolovat, jisté ale je, že se takto parkovat již nedá.

Někde, jako například v Praze, to ale vzali do svých rukou. Primátor celkem rozumně oznámil, že je potřeba dát lidem čas na to, aby si zase zvykli na původní stav a nemuseli v noci přeparkovávat auta, protože toto rozhodnutí přišlo pár hodin před půlnocí. V Praze tedy zóny stále neplatí a bude to tak až do 11. 5. Pokud tedy této výhody využíváte, uložte si do kalendáře toto datum.

Možná jste ale v situaci, kdy jste majitelé parkovacího oprávnění do určité zóny, které v některých případech stojí dost peněz, a aktuálně jste ho vlastně neměli. I na to je myšleno a tak se platnosti oprávnění prodlužují o dobu, po jakou byly zóny zrušeny.

Doporučujeme tedy zkontrolovat, jak je to ve vaší obci. Pokud k situaci nepřistoupili stejně, jako v Praze, dnes již parkovat zdarma na normálně placených místech nemůžete.