Pár tipů na cestu do Chorvatska

26. 7. 2019

Léto je v plném proudu a možná už máte dovolenou za sebou. Pokud ale ne, určitě se vám bude hodit vědět, na kolik vás letos cesta do oblíbeného Chorvatska vyjde. A jak můžete ušetřit.

Pokud budeme trasu plánovat z Prahy, je nejlepší cestovat přes Rakousko. Tam vyjde desetidenní dálniční známka na 250 korun. Není nutné ji kupovat za navýšenou cenu v předstihu v Čechách, nebo ji hledat na poslední chvíli na benzínkách před hranicemi (kde bývá ještě více předražená). Je možné ji pořídit jednoduše online. Jen pozor na to, že pokud ji budete takto pohodlně kupovat, je potřeba ji pořídit nejpozději 18 dní před odjezdem na dovolenou. To je kvůli zákonu, kdy člověk může odstoupit od smlouvy – je to tedy taková pojistka, že si člověk nekoupí elektronickou dálniční známku, neprojede celé Rakousko a pak ji nevrátí.

Pokud však při koupi zvolíte, že jste firma (podnikatel), známka platí okamžitě, jelikož pak nemáte právo na odstoupení od smlouvy.

V Rakousku se zároveň vyplatí doplnit palivo, nafta i benzín se dají sehnat dokonce levněji, než u nás. Jen je logicky nutné sjet z dálnice.

Další zemí na trase je Slovinsko. Zde nastává dilema – pořídit celkem drahou známku (týdenní za 380 korun a měsíční za 766 korun), nebo dálnici objet? Pokud se rozhodnete pro pohodlnou variantu, tedy jízdu po dálnici, doporučujeme ji náležitě využít, protože ve Slovinsku jsou dálnice opravdu kvalitní. Můžete tak dojet přes Lublaň směrem k Rijece. V případě jízdy mimo dálnice je zase naopak nejlepší se do nejdříve dostat do Chorvatska a tedy využít cestu přes Maribor a Ptuj.

Ať už jste se rozhodli jakkoliv, jste v Chorvatsku. Pokud zde využijete dálnice, připravte se na placení mýta, které není úplně levné. Na druhou stranu kvalita dálnic tomu odpovídá. Například cesta do Splitu vás, pokud jedete trasou přes Maribor, vyjde na necelých 800 korun. Při využití dálnic ve Slovinsku se na dálniční síť v Chorvatsku napojíte až později a něco málo ušetříte. Při placení mýta je skvělé využít pruhy pro platbu kartou – pokud tedy plánujete platit kartou. Je to však ta nejvýhodnější a nejrychlejší možnost.

Palivo je v Chorvatsku téměř stejně drahé, jako ve Slovinsku a tedy dražší, než u nás a v Rakousku. Jako vždy se vyplatí nedoplňovat palivo na dálnicích a u hlavních tahů.

Je tu však možnost, jak za dálnice v Chorvatsku ušetřit. Směrem na jih vedou tři trasy, jedna je dálnice, pak druhá podél pobřeží a třetí vnitrozemím. Dálnice je jistota a nejpohodlnější a nejrychlejší volba. A nejdražší. Trasa podél pobřeží má výhodu krásných výhledů. Které si ale nejspíš náležitě užijete, protože se jedná o nejpomalejší trasu plnou provozu, který vás bude celou dobu brzit. A pak je tu vnitrozemí a silnice číslo 1. Nebo také stará trasa, kudy se jezdilo, když nebyla dálnice. Má tu výhodu, že je celkem svižná, ačkoli zdaleka ne tak rychlá, jako trasa po dálnici, a vede přes Plitvická jezera. Takže pokud nechcete cestovat na jeden zátah a chcete si cestou dopřát odpočinek, může to být ta pravá cesta pro vás. A jelikož i cesta je cíl, my doporučujeme tuto trasu. Dopřát si pauzu u nádherných jezer, cestou si ve vnitrozemí dopřát nějaké místní dobroty a v klidu dojet do cíle.