Palubní kamery – černá skříňka v autě

18. 7. 2019

Určitě jste už slyšeli o palubních kamerách a nejspíše jste z nich viděli i nějaké záběry. Jedná se o malé kamery, které jsou umístěné za čelním sklem a snímají dění před autem. Mohou být ale i za zadním sklem a tak sledují, co se děje za vámi.

K čemu je to dobré? Například při autonehodě – dokazování toho, co se vlastně stalo, je díky záběrům z kamery mnohem lehčí. I u nás se stávají situace, kdy ten před vámi začne couvat, aby do vás naboural, ale pak tvrdí, že jste nedobrzdili. Kvůli pojistce. A najednou je problém, jak dokázat, že to bylo tak, jak tvrdíte vy. Zvláště, když je v tom autě před vámi pět lidí, kteří všichni tvrdí to samé.

Nemusí se ale jednat jen o vaši nehodu. Záběry z těchto kamer policie využívá k objasnění nehod a různých situací, které se před objektivem udály. Třeba něčí nebezpečná jízda, nebo auto v protisměru na dálnici.

Princip funkce takové kamery je jednoduchý – nahrává videa ve smyčkách například po pěti minutách a stále dokola. Jakmile by došlo místo, začne mazat starší záznamy. Nahrává tedy neustále. Většina kamer má i zabudovaný senzor, který dokáže poznat nehodu a tuto informaci zapíše do videa, které se pak nesmaže.

Při výběru kamery se lidé možná až moc soustředí na rozlišení a čitelnost poznávacích značek ostatních aut. Je dobré si ale uvědomit, že palubní kamera, která je opravdu malá, nikdy nebude mít kvalitu jako velká profesionální kamera. Ono je to hlavně i zbytečné. Někdo je nespokojený s tím, že na nočních záběrech není možné přečíst značky aut v protisměru – je dobré si ale položit otázku – k čemu by to bylo potřeba?

Kamera slouží k zaznamenání toho, co se před autem a případně za autem děje. Pokud dojde k nehodě, je jedno, zda bude čitelná značka, hlavní bude zaznamenání průběhu nehody. Jistě, rozumné rozlišení je potřeba, ale je zbytečné lpět na tom, aby bylo vše dokonale ostré. To totiž nebude už z principu nikdy.

Palubní kamera v autě může být opravdu dobrý pomocník, pokud nastane situace, kdy bude potřeba dokázat, jak to bylo ve skutečnosti. V dnešní době již takové kamery nestojí moc peněz. A například Škoda v Číně nabízí originální zpětné zrcátko, které má takovou kameru již zabudovanou. Možná je tedy jen otázka času, kdy se i u nás takové kamery stanou příplatkovou výbavou aut.