Legální alternativní taxislužby? Možná už brzy

4. 3. 2019

Alternativní taxislužby u nás fungují již několik let. Stále se však pohybují v šedé zóně, což se logicky nelíbí jak různým institucím, které hlídají dodržování zákonů a předpisů, tak ani taxikářům, kteří musí splňovat veškeré náležitosti, které řidiči těchto služeb neřeší. A vlastně ani nemohou vyřešit, protože cenu přepravy vypočítává aplikace a ne taxametr, který je ale povinný.

Už teď platí, že pokud se obě strany předem dohodnou na ceně, tak taxametr není nutný, tato dohoda ale musí mít písemnou podobu. Což je v případě aplikací problém. Zákazník sice ví předem cenu, ale žádná písemná smlouva neexistuje.

Vláda schválila novelu, která právě putuje do Poslanecké sněmovny. A ta tuto situaci celkem elegantně řeší. Umožňuje totiž využít k určení ceny právě aplikaci. Důležité je, aby zákazník předem věděl, kolik bude cesta stát.

Nenastane ale situace, kdy si bude stačit nahrát aplikaci do telefonu a vozit lidi. Všichni, ať již řidiči klasických vozů taxi, tak alternativních taxislužeb, budou muset splňovat náležitosti, jako mít živnostenské oprávnění, vozidlo evidované jako vozidlo taxislužby a vlastnit oprávnění řidiče taxislužby.

Auta by mohla být označena jen samolepkou. Pokud však řidič do auta pořídí taxametr a na střechu svítilnu TAXI, bude moci nabírat zákazníky na „mávnutí“ na ulici, což právě auta bez taxametru a svítilny nebudou smět. To kvůli tomu, že pokud zákazník nepotvrdí předem v aplikaci cenu, musí jet podle taxametru, který ji určí až během jízdy.

Vypadnout by také měla povinnost zkoušek z místopisu, které jsou v době navigací vlastně nepotřebné. Logicky také nebude nutná zkouška z obsluhy taxametru.

Podmínky se tak možná takto sjednotí a každý si bude moci vybrat, zda dá přednost jízdě jen přes aplikaci, nebo že chce raději postaru stát s rozsvíceným nápisem TAXI a čekat na zákazníky (a ve volné chvíli klidně také někoho odvézt přes aplikaci). Oboje bude možné. A hlavně legální.