Jak je to s převozem dětí v autosedačkách? Zde je stručný výklad

7. 1. 2019

Ti z vás, kteří někdy měli děti, to znají. V případě jejich převozu v automobilu platí mnoho pravidel a každé je odlišné na základě věku a váhy dítěte. Není divu, že se v tom mnohdy rodiče ztrácejí a tak není od věci si vše přehledně vysvětlit. Shrneme si zde všechny možné případy a váhové kategorie, podle kterých mají rodiče povinnost použít dětskou autosedačku, podsedák atd..

1) Dítě vyšší než 150 cm popř. těžší než 36 kg v automobilu s bezpečnostními pásy

Váš potomek, který měří více než 150 cm a nebo je těžší než 36 kg, nemusí ze zákona sedět v autosedačce. Může být normálně připoután bezpečnostním pásem a náleží mu možnost usednout na kterékoliv sedadlo ve voze (vyjma sedadla řidiče, ale to je snad jasné).

2) Dítě menší než 150 cm popř. lehčí než 36 kg v automobilu s bezpečnostními pásy

Naopak děti, které jsou menší než 150 cm anebo lehčí než 36 kg musí povinně sedět v autosedačce. Opět platí, že mohou usednout na kterékoliv sedadlo ve voze, jenže pokud sedí vpředu proti směru jízdy, pak jedině v případě, že je deaktivován airbag spolujezdce. V opačném případě by se totiž z airbagu mohla stát smrtící zbraň.

3) Dítě převážené v autě, u něhož chybí bezpečnostní pásy nebo převoz bez autosedačky

Jestli nedej bože stále vlastníte vůz, který z výroby postrádá pásy a nebo do něj není možné ukotvit autosedačku, pak máte ze zákona zákaz převozu dětí mladších tří let. Vedle řidiče pak nesmějí sedět děti do výšky 150 cm. Zjednodušeně řečeno, do takového auta můžete posadit jen dítě starší tří let. Pokud je navíc menší než 150 cm, tak rovnou zapomeňte na to, aby sedělo na sedadle spolujezdce.

4) Tři děti sedící na zadních sedačkách

Tato nepříjemná situace může klidně nastat i u nejnovějších automobilů. Ne každé auto je tak velké, abyste vedle sebe ukotvili hned tři autosedačky a česká Škoda Kodiaq je pravou ukázkou toho, že i moderní vůz tohle nemusí zvládnout... V tomto případě, kdy se tam tři autosedačky zkrátka nevejdou, může být jedno z dětí, které je starší tří let a menší než 150 cm, připoutáno jen bezpečnostním pásem. 

5) Jízda s podsedákem

Odrostlejší větší děti starší tří let už těžko budete asi vozit v dětské autosedačce, což vědí i jejich výrobci. Proto existuje věc zvaná podsedák. V něm je dítě připoutáno bezpečnostním pásem. Existují dva typy, s opěrkou a bez ní. První typ je však doporučován více, jelikož zajišťuje větší bezpečnost v případě nehody a také přináší větší komfort při jízdě.