Přinášíme vám osm tipů, jak získat po nehodě co nejvyšší odškodnění

21. 1. 2019

Víte o tom, že za jedenáct měsíců loňského roku došlo v Česku k více než 96 tisícům dopravních nehod, při kterých se zranilo 25 tisíc osob? Součástí toho je bohužel i 514 obětí na životech. "Lidé často vůbec netuší, co mají v dané situaci dělat, na jaká opatření mají právo a jak se jich domoci. Poškození či jejich blízcí ve stresu dělají kroky, kterými se připravují o statisíce korun", říká Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která odškodné pro oběti nehod vymáhá. Proto je dobré si připomenout osm věcí, na které byste po dopravní nehodě měli myslet.

1) Zajistěte co nejvíce svědků

"Nehoda je samozřejmě velmi stresující záležitost, natož když jsou u ní zranění. Přesto je ale nutné zajistit si co nejvíce svědků, kteří na místě byli a nehodu viděli. Vezměte si na ně telefonní čísla, požádejte je o jméno. Kdyby kdokoliv přišel se lží o nehodě, svědci potvrdí, jak se nehoda skutečně stala,“ radí Beck. Podle něj totiž viník velmi často odmítá spolupracovat a přiznat, že právě on udělal chybu.

2) Nechte si potvrdit, že jste účastníkem nehody

Jde o rychlý a formální úkon, na který se v praxi bohužel často zapomíná. Jakmile má ale zraněný potvrzení o tom, že je účastník nehody, situace se odblokuje. Společnost, která ho jako klienta zastupuje, pak může začít podnikat jednotlivé kroky k tomu, aby pro něj zajistila maximální možné odškodné.

3) Schovávejte si veškeré dokumenty, zprávy a jízdenky

Pro vymožení odškodného je důležité mít veškeré podklady. Schovávejte naprosto všechny dokumenty, které souvisí nejen s nehodou a vaším zdravotním stavem, ale třeba i s návštěvami rodiny. Pokud za zraněným do nemocnice cestuje jeho rodina, měla by si schovávat veškeré projeté jízdenky nebo si psát cesťáky kvůli projetému palivu. I to je součástí odškodnění. Cesťáky si veďte také při kontrolních návštěvách u lékaře. Hned po nehodě také vyfoťte všechny modřiny a šrámy, je třeba je zdokumentovat pro následné odškodnění.

Zdroj: Roman Havlín

4) Pozor na rozdíl mezi trestněprávním a občanskoprávním sporem

Obrovskou a bohužel velmi častou chybou lidí, kteří se chtějí domoci vyššího odškodného, je volba trestněprávního sporu. Je obvyklé, že když prokazatelný viník nehody nespolupracuje, právník radí hnát celou věc k soudu a řešit vše trestněprávní cestou. To je ale naprosto základní a zásadní chyba... Celý spor posune do naprosto nejisté roviny a navíc ji velmi výrazně protáhne. Klíčem je takovou cestu řešit na občanskoprávním základě tj. odškodnění nemateriální újmy vymoci z povinného ručení od pojišťovny viníka.

5) Nenechejte se nachytat nekompetentními firmami

Odškodnění, které vám pojišťovny přiznají, je často jen ve výši jedné třetiny toho, na co máte ve skutečnosti nárok. Lidé se tak oprávněně snaží získat více. Bohužel se často obrací na společnosti, které inzerují na internetu nabídku rychlé pomoci. Jenže ty nemají žádné smluvní soudní znalce nemajetkové újmy či advokáty, kteří by pracovaly přímo pro ně. Firmy tak narychlo domlouvají spolupráci pro každý jednotlivý případ zvlášť, což má pro klienta často neblahé důsledky. Vždy proto vyhledejte společnost, která má své vlastní advokáty a soudní znalce na posudky bolestného a ztížení společenského uplatnění.

6) Nastudujte si, na co všechno máte právo

Bolestným vaše nároky nekončí. „Lidé v 85 % vůbec netuší, co všechno mohou do odškodnění zahrnout. Je třeba započítat i ušlou mzdu, peníze za cesty k lékaři, to, že se druhý partner musí věnovat domácnosti a i jemu se krátí výdělek. V potaz je třeba vzít i jizvy, nutnost splácet leasing,“ vypočítává Beck. V klidu si sedněte a všechny nároky sepište. Odborník vám poradí, na co vše máte právo.

7) Nezapomeňte na další své závazky

Dopravní nehoda a její následky často poznamenají celou rodinu na dlouhé měsíce. Ani v tomto stresujícím období ovšem nezapomeňte plnit své závazky, nebo je alespoň řešte. Splácíte úvěr? Máte hypotéku? Kontaktujte věřitele a dohodněte s ním řešení situace. Solidní poskytovatel by vám měl vyhovět.

8) Uvědomte si, jak vám nehoda změnila život

Pro další vaše nároky je klíčový rok poté, co došlo k ustálení vašeho stavu. Jinými slovy, už víte, jaká zranění se úplně zahojila a která budou mít důsledky pro váš další život. Právě tehdy můžete uplatnit případnou kompenzaci za to, jak vás nehoda celkově ovlivnila. Byl/a jste aktivní sportovec, který/á několikrát týdně vyrazil/a na kolo či tenis a po nehodě se pohybujete jen o berli? Pak velmi utrpěla kvalita vašeho života a máte nárok na další peníze, a to v podobě ztížení společenského uplatnění, což ve většině případů představuje nejvyšší finanční odškodnění, které poškozenému přísluší.