Kuny jsou postrach pro motor vašeho auta. Víte, co na ně opravdu platí?

24. 1. 2019

Zima je v plném proudu a s tím souvisí zvýšená aktivita kun. Ty přímo láká teplý motor auta, jenže na první pohled roztomilí hlodavci umí nadělat na vašem autě nemalé škody a spoustu starostí. Málokdo asi tuší, že tuhle malou zvěř lze potkat i v centrech měst. Dávno tak neplatí, že riziko rozkousání kabeláže v motoru hrozí jen na vesnicích. Krom toho vám můžou jejich ostré zoubky ohlodat také hadičky od chladicího a brzdového systému. Často se proto stane, že po "návštěvě" kuny se vaše auto stane nepojízdným. Jenže co dělat v případě, že bydlíte v oblasti, kde je jejich výskyt více než častý?

Asi nikdo nechce jezdit pravidelně do servisu a utrácet tam nemalé peníze za opakované opravy kabeláže. Pozor ale na myšlenku, že tohle zvíře začnete likvidovat zbraní či jinými způsoby. České zákony zakazují jejich usmrcení, což značně komplikuje celou situaci. Co tedy dělat pro ochranu svého automobilu a přitom neriskovat problémy se zákonem? Vhod přichází elektronická plašička, jejíž instalace je podmíněna tím, že motor zbavíte všech pachových stop. Jak na to? Jednoduše. Motor umyjete přípravkem na očistu motoru, který je běžně k dostání v obchodech s autopříslušenstvím. Plašičku následně připojíte k autobaterii a vše je hotovo.

Plašičky se dělí na akustické a ultrazvukové. První pracují s napětím 12 V a vydávají slyšitelný hluk, takže tyto přístroje není vůbec možné použít v obytných prostorech. Hluk z tohoto typu je však doslova šílený a lidově řečeno "trhá" uši. Mnohem lepší je tak druhý typ, kterým je kvalitní ultrazvukový plašič. Ten má výhodu, že je pro ucho člověka neslyšitelný. Kmitočet zvuku je dokonce nastaven tak, že neruší ani domácí zvířata (psy, kočky, koně apod). Zařízení je potřeba umístit tak, aby zvuk mohl prostupovat celým motorovým prostorem, například u spodu čelního okna, kde je u některých modelů vozů často umístěna i záložní siréna alarmu.

Další variantou jsou pachové odpuzovače, jenž se aplikují speciálním sprejem. Opět je vhodné motor omýt speciálním přípravkem, nechat oschnout a pak na něj aplikovat roztok. V závislosti na výrobci dokáže vydržet na motoru i několik týdnů. Jestli nevěříte ani jednomu z uvedených typů ochrany, pak ti šikovnejší z vás mohou napojit elektřinu do motoru pomocí elektrod na více místech. Kunu to při jakémkoliv přiblížení k motoru odmění nehezkou ranou. Dejte však pozor, aby jste instalaci elektrod provedli správně a místo obrany před škůdcem jste si nezapálili vlastní auto.