Jak umýt auto správně

9. 4. 2019

Jaro a léto přinášejí prosluněné počasí, ve kterém je radost mít krásně čisté auto. Jak toho docílit ideálně za co nejméně peněz a pro lak nejbezpečněji?

Jako první člověka napadne automatická myčka. Ta má výhodu v rychlosti a nenáročnosti. Tím však výhody pomalu končí – lepší programy jsou relativně drahé a co provede s lakem je krásně vidět na různých firemních vozech, které nic jiného, než myčku, nikdy nepoznaly. Lak postupně ztrácí lesk a objevují se na něm hologramy. Když už do takové myčky musíte zajet, vyberte alespoň program, který nabízí i předmytí, které odstraní nečistoty, které by se jinak jen usadily v kartáčích a brousily tak lak. Obecně je také dobré se podívat na kartáče, v jakém jsou stavu, hodně to napoví o péči majitele o mycí linku.

Ruční mytí může být časově náročnější, ale ne o moc. Jistě, pokud bydlíte v domku, nebo máte například chatu, můžete mytím trávit i hodiny, v případě, že takovou možnost nemáte, můžete využít samoobslužné vysokotlaké mytí, které naleznete již téměř všude a zabere vám to jen pár minut.

Základem je vždy dostatek vody. Pokud očistu provádíte v domácích podmínkách, je dobré pořídit vysokotlaký čistič. Ten nevyužijete jen na oplach auta, ale třeba i na odstranění mechu z terasy. Auto je potřeba důkladně opláchnout a zbavit ho tak prachu a bahna. To je ale možné udělat i vodou tekoucí z hadice. Jakmile je tento krok hotov, přichází čas na kontaktní mytí, bez něj se dobrého výsledku dosáhnout nedá. Šampon je dobré zvolit takový, který je pH neutrální a nebude narušovat vosk, který na autě je.

K mytí nejlépe poslouží speciální mycí rukavice, která ještě více zabrání poškrábání laku. Je dobré také využít „metodu dvou kýblů“, která znamená, že máte dva kbelíky, jeden s čistou vodou a druhý se šamponem – rukavici vždy nejdříve propláchnete v čisté vodě a pak naberete šampon. Zabráníte tak možnému poškrábání od různých drobných kamínků. Pak už stačí karoserii jen znovu opláchnout a v případě tvrdé vody následně vysušit speciálním sušícím hadrem. Auto pak bude vypadat jako nové a vyjde to na pár korun.

No a pokud nemáte možnost auto umýt někde na zahradě a jste odkázání na samoobslužné mycí boxy, které v poslední době rostou po celé republice, postup nebude o moc jiný.

Nejprve je dobré auto opláchnout vysokým tlakem, následně zvolit režim mytí speciálním práškem s vodou, který tyto myčky nabízejí. Pak už stačí jen auto opláchnout, na to bývá k dispozici program se změkčenou vodou, která nezanechává stopy. Pokud chcete mít jistotu nejlepšího výsledku, můžete i pak ještě auto vysušit sušícím hadrem. Takové mytí vás podle velikosti auta vyjde na nějakých 50 až 100 korun.

Pokud k tomu jednou za půl roku na karoserii nanesete kvalitní vosk, máte téměř jistotu, že vaše auto vydrží dlouho krásné a bude radost se na něj dívat.

V případě, že si na takové ruční mytí nevěříte, můžete auto svěřit profesionálům, kteří ho dle zvoleného programu buď jen umyjí, nebo i vyčistí interiér, případně i kvalitně navoskují. Tato možnost je ale nejdražší. Na druhou stranu – takovou kůru můžete autu dopřát třeba jen na jaře a pak už jen častým oplachováním udržovat parádní lesk.