Jak silné auto si vybrat? Poradíme!

21. 5. 2019

Člověk si může říct, že síly není nikdy dost. A vlastně je to pravda. Jak se říká – lepší mít a nevyužít, než nemít a potřebovat. To s výkonem auta platí na 100 %. Nic však není zadarmo a tak jsou výkonná auta dražší a mají vyšší spotřebu. Jak vysoký je ale ten výkon, jaký člověk potřebuje?

Rozhodně záleží na využití auta. Pokud pořizujete závodní speciál, nebudete řešit cenu a spotřebu. V případě, kdy vybíráte auto pro rodinu, je situace už o dost jiná. Důležité je si promyslet, jak vytížené vaše auto bude. Základní motorizace může dobře posloužit, pokud jezdíte většinu času sami. Když ale naložíte celou rodinu a zavazadla k tomu, bude to hodně znát. Jak na výkonu, tak na spotřebě.

Také je dobré zvážit, kde se bude auto pohybovat. Pokud se jedná o auto, které většinu svého života najede ve městě, jsou stovky koní k ničemu. Pokud však potřebujete často předjíždět na okreskách, výkon se již bude hodit. Někdo má zase rád nějaké ty koně navíc v zásobě. Většinu času je nevyužije, ale ví, že je pod kapotou má a klidně si za ně připlatí. To může být také důležitý faktor při výběru.

Často si lidé myslí, že potřebují silné auto k rychlým přesunům po dálnici. Ale tak to úplně není. Rychle se můžete přesouvat i relativně slabým autem. Se silným máte sice výhodu při napojování na dálnici a případném zrychlení, pokud vás někdo zpomalí, není to ale nic, co by se nedalo zvládnout i s některou ze základních motorizací. Problém však nastává se spotřebou. Pokud budete méně výkonné auto využívat téměř naplno, bude mít mnohem větší spotřebu, než výkonnější auto, které pojede na půl plynu.

Důležité tedy je, jaké tempo na dálnici běžně volíte. Jezdíte většinou okolo 120 km/h? Vyberte si klidně slabší motor. Cestujete často v Německu a rádi využíváte povolenou neomezenou rychlost? Zde bude na místě něco silnějšího s dostatečnou rezervou.

Při výběru rodinného auta je tedy dobré zapřemýšlet, jak naložení budete jezdit a v jakých podmínkách. Pokud většinou ve dvou a jen občas ve více lidech, stačí vám i slabší benzínový motor, který bude mít nízkou spotřebu a pořízení takového auta vás nebude stát moc peněz. Při častějším využívání kapacity auta a rychlejších přesunech oceníte silnější motor. A možná i naftový. Ale zde se dostáváme k nekonečnému dilematu, zda zvolit benzín, nebo naftu. A to zkusíme rozebrat zase někdy příště…