Jak připravit auto na podzim?

24. 9. 2019

Ať už patříte k těm, kteří podzim milují pro jeho rozmanitost a barevnost, nebo ho nemáte rádi kvůli chladnějšímu a ošklivějšímu počasí a blížící se zimě, je potřeba se na něj připravit. Má svá specifika, na která je potřeba myslet.

V první řadě počasí. Možná jste celé léto měli štěstí na sucho a nevyužili stěrače. To období ale teď končí a tak je potřeba zjistit, v jakém jsou stavu. A nebo ještě lépe – prostě je preventivně vyměnit. Pokud mají za sebou již nějaký rok, zima by pro ně byla stejně nejspíš osudná. Jedná se o malou investici do bezpečí, takže se vyplatí.

Jste víkendoví jezdci, kteří se ale bez auta klidně obejdou a do cíle se dostanou i jinak? Tak tento odstavec nebude pro vás úplně důležitý, ale pro ty ostatní ano – pneumatiky. Již nyní se setkáváme ráno s párou od pusy i ve městech, v některých lokalitách dokonce ráno i mrzne. V případě, kdy jezdíte každý den, nastává čas, kdy je třeba řešit zimní pneumatiky. Možná si řeknete, že je to moc brzy, přezouvat na zimní by se mělo, až když průměrné denní teploty klesnou pod 7 stupňů. Pokud však přezujete nyní, vyhnete se frontám v pneuservisech a ranní mrazíky vás nepřekvapí. Rozpálené silnice už do zimy stejně nejspíš nebudou, takže výhody zimních pneumatik převažují.

Pokud se vám ale ještě nechce přezouvat na zimní, chce to ještě důkladněji sledovat podmínky na silnici – hlavně pozor ráno v lesních úsecích, kde bývá chladněji a vlhko, může se tak snadno stát, že přejedete ze suché a teplé silnice na opravdu hodně kluzkou.

Nastává také období mlh – víte, jak správně používat mlhovky? Ty přední slouží k tomu, aby jste lépe viděli vy a ty zadní zase k tomu, aby vás ostatní dobře viděli. Stále se setkáváme s lidmi, kteří dokáží i v husté mlze jet pouze s denním svícením, jelikož automatika hlavní světla nerozsvítí – dávejte si na to pozor. Jakmile se sníží viditelnost, rozsviťte potkávací světla. V husté mlze a dešti použijte i mlhovky (hlavně tedy zadní), ale nezapomeňte je vypnout, pokud už se viditelnost zlepší, nebo se dostanete například do kolony a za vámi stojí další auta.

Podzim není negativní období –  jen je to období, kdy se často mění podmínky. Pokud na to však budete připraveni, můžete si v klidu užívat cestování nádherně barevnou přírodou v ideálních teplotách. Navíc spolu s Driveto Klubem bude i zimní období hračka, protože v ceně měsíčního nájmu auta máte samozřejmě zimní pneumatiky, jejich přezutí i uskladnění.