Jak dostat domů vánoční stromek v bezpečí a pohodě?

19. 12. 2019

Dárky nosí Ježíšek, ale vánoční stromek je na vás. Jak na jeho přepravu?

Pokud jste dobrodruzi a vydáváte se pro stromek někam do lesa, kde si ho sami uříznete, je situace trochu složitější. Počítáme tedy samozřejmě s tím, že je to váš les a tedy váš strom, případně, že to máte domluvené a tedy legální. Pro takovou cestu bude potřeba ideálně auto vhodné do terénu, protože se nejspíš budete muset vydat mimo hlavní cesty. Při výběru stromku dejte pozor na odhad velikosti. Co se v lese může zdát jako celkem malý stromek, může být v domácnosti obr, který vám zabere půlku bytu.

Pro cestu je dobré stromek svázat, třeba tak, že provázek uvážete co nejníže ke kmenu a pak jím obtočíte celý strom až nahoru. Tím stáhnete větve bez poškození a ušetříte dost místa. Samotná přeprava už je stejná jako u klasicky koupeného, tu rozebreme tedy níže.

Méně napínavá, ale častější a pohodlnější je varianta, kdy stromek koupíte. Na místě vám ho zabalí do speciální fólie, díky které se dobře přepravuje a neztrácí moc jehličí. Při přepravě je potřeba myslet na to, že je to stále celkem těžký a velký náklad. Pokud ho můžete připevnit na střešní nosič, ušetříte si práci s vysáváním interiéru. Při takovém uchycení do dobré strom převážet kmenem dopředu, aby se vám nepoškodily během jízdy větve. A také myslete na dobré upevnění!

Často je ale potřeba strom převézt v interiéru. Pak už záleží na délce, většina velikostí se vejde tak, že stačí sklopit zadní opěradla. Pokud jste si ale dopřáli a váš stromek je vyšší, určitě oceníte možnost, jakou některé auta nabízí – sklopení opěradla spolujezdce do roviny. Takovou možnost ale nemá každé auto. V takovém případě je potřeba sklopit opěradlo co nejvíce dopředu. Je dobré mít špičku vpředu a pokud se trochu ohne, tak to nevadí, jakmile strom z auta vyndáte, brzy se narovná.

Jelikož se jedná o náklad, je potřeba ho v interiéru náležitě připevnit. Volně položený by v případě nehody mohl napáchat hodně škody!

Pro ulehčení následného úklidu se hodí deka, kterou pod strom umístíte, nebo jí ideálně i strom obalíte. To má i další výhodu – nehrozí popíchání od jehličí při přesunu. Deku pak stačí jednoduše vyklepat a vyprat. Což je mnohem lepší, než mít v autě jehličí, které budete nacházet ještě za několik let. A o pryskyřici (smole) ani nemluvě, ta se z potahů odstraňuje opravdu obtížně.

Doma dejte strom na balkon, ať je v chladu a počkejte, až nadejte jeho čas. Pokud jste si váš stromek sami ulovili v lese, tak ho raději doma ještě jednou překontrolujte, a ideálně někde venku, zda se v něm neskrývá třeba veverka. Ta umí při Štědrém večeru celkem překvapit, když se najednou ukáže ve větvích. Pokud si ale vaše děti přejí zvířátko, určitě ji ocení.