I s pronajatým autem zaparkujete na modré v pohodě

9. 1. 2020

Bydlíte v části Prahy, ve které jsou parkovací zóny pro rezidenty? Nebo je u vás plánují a vy se bojíte, že to s pronajatým autem bude problém? Uklidníme vás, nebude.

V Praze se setkáte s modrými a fialovými zónamy – obě jsou pro rezidenty vlastně stejné, fialová se odlišuje tím, že v ní mohou parkovat i nerezidentni po zaplacení hodinové sazby. Ale pokud máte auto registrované pro danou oblast, můžete parkovat v obou zónách.

Základem je mít trvalé bydliště v příslušné oblasti. Případně tam vlastnit nemovitost, či mít sídlo provozovny. Nejčastější případ je ale právě trvalé bydliště. Dále je pak třeba prokázat vztah k vozidlu. Pokud jste majitel, je to snadné, stačí při registraci doložit velký technický průkaz, kde jste jako majitelé uvedeni. Pokud máte ale auto pronajaté, není situace o moc složitější.

Pak je potřeba doložit osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz) a nájemní smlouvu, která musí být minimálně na 3 měsíce. A to je vše. Nic složitého.

A kolik to bude stát? To záleží na tom, kolik aut máte. Pokud máte například jedno pro sebe, jedno pro manželku a jedno jen jako auto do města, vyjde vás parkování celkem draho. Ceny se nastavují pro každou lokalitu zvlášť, liší se ale jen sazby za třetí a další vozidlo. Základ je stejný, tedy 1200 Kč za rok za první vozidlo, 7000 za druhé a pak už dle cenového pásma – 24 000, 30 000 nebo 36 000 Kč.

Pokud jste rezident starší 65 let, případně držitel průkazu ZTP, ZTP-P, první vozidlo vás vyjde na 360 Kč, další už na plnou cenu. No a pokud jste abonent, tedy fyzická osoba podnikající, právnická osoba podnikající a nebo vlastník nemovitosti, tak vás už první vozidlo vyjde na 7000 Kč.

V případě tří aut zaplatíte ročně v nejdražím pásmu 44 200 Kč ročně. Pak už je dobré zvážit pronájem soukromého parkovacího stání, případně garáže. Nebo převod vozidla na jiného člena domácnosti – sazby nejsou za domácnost, ale za majitele. Takže pokud jedním autem jezdí převážně manželka, ale bylo spíše ze zvyku napsáno na manžela, vyplatí se to přehodnotit.