Medailonek: Ford Kuga vás ochrání před nudným průměrem

13. 12. 2018

Ačkoliv je segment rodinných SUV je nacpaný přímo k prasknutí, dnes si povíme, proč si vybrat právě nový Ford Kuga. Ten je na trhu již šestým rokem a aktuálně si u nás na Driveto.cz můžete pořídit jeho druhou generaci. Tak předně si pojďme narovinu říci, že tenhle americký krasavec je pro automobilku v Evropě důležitým modelem. To je znát na skvělé výbavě, bohaté paletě motorů a také na nezaměnitelném vzhledu. Ostatně, jak často potkáte Kugu na silnicích? Taková Škoda Karoq, která je do jisté míry srovnatelným konkurentem, tak tu vídáte denodenně asi tak 10x, jenže i v tomhle je Kuga odlišná. Je prostě originální, a to se počítá! A když už jsme u srovnání s českým zástupcem, jak si vedle něj Američan vede? Tak kupříkladu podvozek vozu je proti koncernovým soupeřům z dílny VW sebejistý, příkladně plavný a přitom vás v zatáčkách podrží, což se o podvozcích jiných SUV zrovna říct nedá. A koho by zajímalo, jak to vypadá uvnitř Kugy, ten asi bude příjemně překvapen.

Stávající druhá generace má ovládací prvky seřazeny přehledně a řidiči stačí chvíle na to, aby se zorientoval. Dost se nám líbí i výdechy klimatizace, jenž jsou umístěny krásně ve bocích dotekové obrazovky a prakticky se nemůže stát, že vás foukaný vzduch bude obtěžovat. Přidejte k tomu krásně tvarovaný volant, netradičně umístěnou řadící páku, která je doslova po ruce a najednou zde máte vůz, který má nesporné a mnohdy přehlížené kvality. Jasně, rýpalové budou tvrdit, že proti Škodě Karoq (nedej bože zmínit větší Kodiaq) má Ford Kuga menší kufr, což je s velikostmi 456 / 1603 litrů pravda. Jenže vše není jen o vození prázdného vzduchu v kabině. Třeba světlá výška činí u Kugy 197 mm, což mu Karoq se svými 176 mm (a Kodiaq s 187 mm) může jen tiše závidět. Po stránce prostoru pro posádku pak Ford vede taktéž. Rozvor náprav činí 2690 mm, což je opět více jak u škodovky. Obecně jsme se pak ve fordí kabině cítili o něco prostorněji, avšak kdo by tohle auto srovnával s největšími soupeři v kategorii, musí myslet na to, že většina z nich nabízí sedm míst k sezení, přičemž Ford je koncipován jako pětimístný.

Paleta motorů obsahuje především naftový dvoulitr a benzinovou jednapětku. Obě verze máme v nabídce, takže si stačí jen vybrat a začít jezdit! Ačkoliv je možné Kugu vybavit pohonem předních, nebo všech kol, v obou případech s ní lze projet až 45 cm hluboký brod. Velkou výhodu je také možnost táhnutí nebržděného přívěsu s hmotností až 1,8 tuny. Naopak české SUV Škoda Karoq zvládne se silnějším benzinovým motorem 1.5 TSI o výkonu 110 kW maximálně 1,5 tuny, což je podstatný rozdíl, co myslíte? Zkrátka a jednoduše, Ford udělal s modelem Kuga velký krok kupředu a jeho existence na evropském trhu se zkrátka vyplatila. Nabízí dostatek prostoru, dobré motory, kvalitní jízdní projev a širokou výbavu, za kterou u konkurence mnohdy připlácíte nesmyslné peníze.

Pohledný Ford Kuga najdete i u nás. A máme jej i s kompletním servisem a zimními pneumatikami v Driveto Klubu, takže vám nic nebrání jej dnes objednat a do pár dnů ho mít doma!