Povinná výbava nových aut se dočká rozšíření. Některé prvky překvapí

4. 3. 2019

Doba jde neustále kupředu a postupně se začíná veřejně mluvit o rozšíření povinné výbavy každého nově vyrobeného automobilu. Jedná se celkem o dvanáct prvků a od roku 2021 je můžeme postupně očekávat v každém voze bez ohledu na cenovou kategorii a značku. Podle všeho se má do roku 2030 snížit počet smrtelných nehod až o polovinu. A pokud vše půjde jak má, o dalších dvacet let později se smrtelná nehoda stane již pouhým prázdným pojmem - v podstatě se totiž nebude moci vůbec stát. Za dva roky se má u každého nově vyrobeného vozu povinně nacházet systém udržování jízdního pruhu a pokročilý systém nouzového brzdění.

Jenže tím to zdaleka nekončí. Současně s tím má každý vůz disponovat funkcí měření alkoholu v dechu řidiče, přičemž v případě kladného výsledku auto prostě nepůjde nastartovat. Na první pohled neskutečná věc však existuje již dnes, jen se o ní moc nehovoří. A pro ještě lepší bezpečnost se automobilky pochlubí inteligentním asistentem rychlosti a systémem ochrany při bočním nárazu. Všechny systémy budou patřičně vyladěny a je jasné, že jednotliví světoví výrobci s tím budou mít hodně práce. A co když to některý z nich nebude schopen zvládnout?

Pak může očekávat špatné hodnocení v nárazových testech organizace EuroNCAP, na které hledí mnoho potenciálních zájemců o nové auto. Do kategorie povinných systémů by chtěli úředníci z Evropské unie zařadit taktéž sledování pohybu za vozidlem nebo černou skříňku. Otázkou je, zda se instalace všech ochranných elektronických vychytávek neprojeví na cenách vozidel. V každém případě je dobré zvolit operativní leasing, se kterým získáte nové vybavené auto za přijatelnou měsíční splátku, se servisem a bez starostí. Ostatně, stačí se podívat na Driveto.cz