eCall: Pomoc, nebo snad velký bratr?

4. 4. 2019

Systém eCall musí být instalovaný do všech nově homologovaných vozů. O co se tedy vlastně jedná?

Jedná se o součást vozu, která má vlastní SIM kartu a dokáže přivolat pomoc. To se stane buď automaticky, pokud pozná vážnou nehodu, tedy například při aktivaci airbagů a předpínačů bezpečnostních pásů, nebo je možné zmáčknout tlačítko, které posádku spojí s linkou 112.

V případě automatické aktivace se odešle signál záchranářům, kteří se s posádkou nejdříve zkusí spojit přes klasický mikrofon a reproduktory v autě – pokud posádka nereaguje, na místo se posílá pomoc. Systém automaticky odešle informaci o tom, kde se nehoda stala, o jaké auto se jedná a například i o tom, kolik členů posádky v autě bylo.

To se zjistí pomocí informace o zapnutých pásech – jinými slovy auta vybavená systémem eCall potřebují i kontrolu zapnutí všech bezpečnostní pásů, aby bylo možné určit počet členů posádky v době nehody.

Pokud se tedy pojedete v noci projet někam mimo civilizaci a stane se například to, že neodhadnete zatáčku a vyjedete ze silnice a narazíte do stromu, tento systém rozhodně oceníte. Protože než pojede někdo náhodou kolem a zavolá pomoc, může trvat opravdu hodně dlouho. Se systémem eCall vědí záchranáři o nehodě téměř hned a v případě vážnějších zranění je každá vteřina dobrá.

Nebo může nastat situace, že ani nejste účastníky nehody, ale jste svědky. Pak stačí podržet tlačítko, systém se spojí s linkou 112 a odešle vaši polohu, což je na neznámých cestách velice praktická pomoc.

A pokud pojedete za hranice? Žádný strach, eCall dokáže pracovat v celé Evropě, takže ani při případné nehodě cestou na dovolenou nezůstanete bez pomoci.

Tento systém dokáže opravdu reálně zachránit lidské životy. Někteří se ale bojí právě toho, že dokáže odesílat polohu vozu, informace o posádce a dokáže pracovat s mikrofonem v autě. Je zde tedy teoretické riziko sledování. To by však mělo být eliminováno tím, že je SIM karta v modulu eCall neaktivní. Aktivuje se jen v případě nehody nebo zmáčknutí tlačítka. Sledování by tak mělo být vyloučeno.