Do zahraničí na dovolenou? Už téměř bez omezení.

4. 8. 2020

Koho by nelákalo vyrazit do zahraničí. Je tu léto, dovolená volá. Jenže to letošní léto je trochu jiné, je poznamené pandemií. A tak jsou i možnosti cestování někdy trochu omezené, případně s sebou přináší různé povinnosti.

Naštěstí se situace aktuálně vylepšuje a tak na dovolenou můžete vyrazit. Do Chorvatska či Itálie se člověk dostane bez problému, i průjezd Rakouskem a Slovinskem je již bez komplikací. Pokud ale rádi cestujete autem do Řecka, budete potřebovat negativní výsledek testu na Covid-19, který není starší 72 hodin.

Stejně tak někdo rád cestuje za krásami Rumunska a jeho přírody. Do něj se dostanete bez problému, ale po návratu je nutný test, případně musíte do karantény.

Aktuálně jediné státy, kam není možné vycestovat za účelem dovolené, jsou Finsko a Litva. Do některých částí Dánska potřebujete test s negativním výsledkem. V Estonsku vás čeká karanténa, stejně tak i v Lotyšsku.

I když se ale na dovolenou dostanete bez problému, je potřeba myslet na opatření, která mohou být v každé zemi jiná. To je nutné dopředu zjistit. Jedná se například o nutnost nošení roušek, nebo o maximální počet osob na jednom místě. S počtem osob na jednom místě souvisí další věc – i pokud toto setkávání není přímo omezeno, je lepší se větším skupinám vyhnout.

Nikdy totiž nevíte, kdo vedle vás stojí, odkud přijel a s kým se setkal. Proto je dobré vynechat turisticky oblíbená místa, kde se tráví hodiny ve frontách a pak v uzavřeném prostoru. Pokud ale jen přijedete na místo dovolené, přes den si půjdete lehnout k moři a večer na večeři do restaurace, nemělo by být riziko nákazy nijak velké.

Vycestovat za hranice tedy aktuálně můžeme, chce to ale zjišťovat informace předem o situaci. A to nejen v cílové destinaci, ale i v zemích po cestě, ať se vyhnete zbytečným komplikacím.