Detektory radarů – jak to s nimi je?

26. 6. 2019

Plno lidí nemá jasno v tom, zda jsou detektory radarů povolené, nebo za ně hrozí nějaké pokuty. Je to vlastně tak nějak napůl. 

Respektive nejednoznačné je často používané označení antiradar – za ním se může ukrývat jak detektor radarů, tak aktivní rušička. První z dvojice je u nás legální a můžete ho tak klidně vozit. Nesmí však bránit ve výhledu, takže je potřeba ho vhodně umístit na čelní sklo, pokud se tedy jedná o přenosný detektor. Existují i pevné sady, ale jejich instalaci je dobré nechat profesionálům. 

Co je však zakázané, to jsou rušičky. Ty dokáží vyrušit laserové měření rychlosti. To je právě rozdíl proti detektoru radarů – ten jen oznámí, že je auto měřeno, pokud se jedná o laserový radar. V případě „klasických“ radarů ale dokáže upozornit na měření s dostatečným předstihem. 

Proti čemu jsou však detektory i rušičky krátké, to jsou například úseková měření rychlosti. Na ty však dokáže včas upozornit například navigace Waze. 

Pozor je nutné dát při cestování za hranice – naše republika je v přístupu k detektorům radarů celkem vstřícná, ostatní země to tak ale nemají a tak za antiradar v autě hrozí vysoké pokuty. A to ani nemusí být zapnutý a umístěný na skle, stačí jeho přítomnost v autě. 

Při koupi detektoru je potřeba dobře vybírat, aby bylo zařízení určeno pro náš trh – pokud člověk pořídí nějakou levnou verzi, koupí si spíše detektor všeho možného, jen radarů ne. Je to díky frekvencím, které se po světě používají odlišné a tak je potřeba, aby zařízení umělo ty naše. 

Je ale otázka, zda takové zařízení vůbec potřebujete. Navíc v době chytrých navigací máte aktuální informace o dění před vámi, tedy i policejních hlídkách, přímo v telefonu.