Co obsahují splátky operativního leasingu

24. 6. 2017

Ještě než se podrobněji podíváme, z čeho se skládá měsíční splátka za auto na operativní leasing, je důležité zmínit, že při operativním leasingu si auto pronajímáme na předem určené období s určitým ročním nájezdem.

Zásadní je slovo pronajímáme, protože auto po konci smlouvy vrátíme leasingové společnosti. Leasingová společnost předem stanoví, jaká bude zůstatková cena auta po skončení pronájmu. Klíčový je tedy rozdíl mezi pořizovací cenou a zůstatkovou cenou.

Pokud budeme jezdit v novém autě, které má hodnotu 750.000 Kč, a za 2 roky ho vrátíme s nájezdem 40.000 km, bude mít hodnotu například 550.000 Kč. V tomto případě je rozdíl ceny 200.000 Kč a to je základ pro výpočet měsíčních splátek. 

Stanovení zůstatkových cen není jednoduché a odvíjí se od značky, modelu, motorizace výbavy a trhu s auty jako takovými. Zůstatkovou cenu výrazně ovlivňuje doba pronájmu a roční nájezd.

Tou nejdůležitější položkou při stanovení měsíčních splátek je tedy rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou cenou vozu. Vzhledem k tomu, že auto po celou dobu pronájmu vlastní leasingová společnost, má v ceně vždy povinné ručení, havarijní pojištění, silniční daň a rozhlasový poplatek. Výše spoluúčasti havarijního pojištění může být od 1 % do 10 %. Tyto položky se pochopitelně také zahrnují do měsíční splátky operativního leasingu. Částku může ještě navýšit připojištění GAP, se kterým byste měli být klidnější i v případě odcizení vozu nebo jeho totální škody.

Další standardní součástí splátek jsou administrativní náklady leasingové společnosti, do kterých spadá například výpočet měsíčních splátek za konkrétní auto, připravování smluv a případné vyřizování případných pokut v průběhu pronájmu.

Pneumatiky a servis - Full Service
Nabídky aut na operativní leasing často zahrnují Full Service. To znamená, že do ceny splátky jsou zahrnuty náklady za garanční prohlídky vozu, zimní pneumatiky a případný servis. I tato cena se může lišit, protože záleží, jaké pneumatiky leasingová společnost na daný vůz objednává. Rozdíly cen mezi běžnými a prémiovými pneumatikami mohou být i v rámci tisíců korun. Cena pneumatik a servisních nákladů se také výrazněji promítne do měsíční splátky operativního leasingu.