Co dělat při poruše auta v tunelu?

23. 8. 2019

Hodně lidí to zná – jedete tunelem a najednou si začnete uvědomovat, že se může něco stát. A pokud se něco stane – jak to řešit?

Hlavní je, jako ale vždy a všude, zachovat klid. Ačkoli je to v takové situaci opravdu složité, ve stresu člověk může vytvořit ještě více nebezpečnou situaci, než ve které je. Pokud se vám auto porouchá, nebo dojde k nehodě, uvnitř tunelu v naší republice, máte téměř jistotu, že se o tom hned někdo dozví. Systém hlídání je totiž v našich tunelech na špičkové úrovni a všude jsou čidla a kamery. To ale neznamená, že máte v klidu sedět v autě a počkat na pomoc.

Pokud cítíte, že se s autem něco děje, ale stále je ještě pojízdné, pokuste se ho dostat na vyznačené místo pro odstavení auta, ideálně až za tunel. Takové místo je totiž bezpečně stranou, v naprosté většině je hlídané kamerami, takže se o vás obsluha tunelu dozví co nejdříve a je u něj i úkryt s telefonem, kam se může posádka schovat a zavolat pomoc.

V případě, že auto prostě přestane jet a na odstavné místo se již nedostanete, zastavte co nejvíce ke kraji, zapněte výstražná světla, vypněte motor, oblékněte si reflexní vestu a za auto umístěte výstražný trojúhelník. Při cestě využijte vyvýšené místo na kraji tunelu. Jakmile se vám toto podaří, najděte nejbezpečnější místo, kam se můžete schovat a zavolejte pomoc. Při takové situaci v tunelu máte dokonce oprávnění zastavovat ostatní auta, pokud to vyžadují okolnosti.

Může nastat i taková situace, že auto začne hořet. Pro takové případy se v tunelech nachází tlačítka pro ohlášení požáru a hasicí přístroje. Pokud si na to věříte, můžete zkusit požár uhasit, v opačném případě je nejlepší tunel co nejrychleji opustit a počkat příjezdu hasičů.

K přivolání pomoci využijte v ideálním případě hned z auta svůj mobilní telefon a vytočte 158. Pokud ale například vyběhnete a telefon necháte v autě, nevracejte se pro něj a využijte telefony umístěné v tunelu.