Bodový systém – jak funguje a jak si odečíst body?

1. 7. 2019

Ve článku o pokutách z automatizovaných systémů měření, kontroly průjezdu na červenou a za parkování jsme se už zmínili o tom, že v tomto případě se jedná jen o finanční postih bez trestných bodů. Jak je to s nimi ale v jiných případech?

Pokud máte datovou schránku, tak stav svého bodového konta můžete jednoduše zjistit. Trestné body se přičítají, takže každý má na začátku nulu. Po nasbírání 12 trestných bodů řidič přichází o řidičský průkaz. Ale nemusí to být nutně až při této hodnotě – jsou totiž přestupky, které lze spáchat maximálně jednou za 12 měsíců – pokud ho spácháte dvakrát, přicházíte o řidičský průkaz i bez nasbíraných bodů. 

Tak je to například u překročení rychlosti v obci o více, než 30 km/h – bodový postih jsou tři trestné body, ale pokud se vám něco takového povede dvakrát za 12 měsíců, je jedno, že máte vlastně jen 6 trestných bodů, řidičský průkaz budete muset na 1 až 6 měsíců odevzdat. 

To samé se ale týká třeba i nezastavení před přechodem, takže pozor na to!

Pokud už nějaké trestné body máte, můžete si jich pár nechat odečíst. Konkrétně tři. Stačí k tomu navštívit školení na některých polygonech. To však není možné vždy – musíte mít nejvíce 10 trestných bodů a žádný z přestupků nesmí být ten nejvážnější, tedy za 6 a 7 bodů. Takové školení můžete absolvovat jednou ročně. 

Jinak se body odečítají samy – tempem dva za rok, pokud ale po dobu 12 měsíců nespácháte další přestupek. Je jedno, jak je vážný – takže například taková jízda bez pásu, nebo s telefonem v ruce může vyjít hodně draho, protože je to již bodovaný přestupek a díky tomu se vám body za 12 měsíců neodečtou. Pokud vás tedy šestkrát přichytí s telefonem v ruce, jste na rok bez řidičáku.