Zástupci Mercedesu tvrdí, že umí vyrobit nejbezpečnější auto na světě

21. 2. 2019

Jen málokdo z nás by asi věřil, že již dnes lze postavit auto, které bude plně schopné se vyhnout dopravní nehodě. Jenže zástupci Mercedesu tvrdí, že jej umí vyrobit a brzy nám ukáží hotový produkt. Se vším přišel Ola Källenius, což je vedoucí výzkumu a vývoje této značky. Ten v rozhovoru pro australský magazín Motoring řekl, že "nerozbitné" auto je blíže, než si myslíme. Ještě letos se veřejnosti ukáže koncept, jenž má využívat pokročilou technologii autonomního řízení a předkolizních asistentů. Doslova se má jednat o auto nabité umělou inteligencí, takže má do jisté míry nahradit i reakce a myšlení řidiče. Navíc, tohle auto má umět komunikovat s ostatními vozidly pomocí cloud computingu, což znamená, že se dorozumí s dalšími vozidly na trase a vždy jim oznámí dopředu několik svých "kroků, které hodlá udělat.

Nejbezpečnější auto světa by mělo vycházet z deset let starého konceptu ESF, což je vlastně upravený Mercedes-Benz třídy S. Ta se tehdy ukázala s nespočtem bezpečnostních technologií a řešení. Dá se proto předpokládat, že aktuálně se bude jednat o poslední vydání "eSka". Källenius však neopomenul dodat, že v okamžiku představení všem divákům spadne čelist z toho, co si vlastně Mercedes připravil. To jsou celkem silná slova, jelikož i švédské Volvo hodlá do roku 2020 vymítit úmrtí za volantem a neustále pracuje na zlepšení bezpečnosti, což se mu daří více než dobře. Konkurenční souboj zesiluje i nová generace Audi A8, jejíž řidičské technologie jsou tak dokonalé, že jí nestačí ani současné silniční zákony a některé autonomní funkce jsou proto z výroby vyřazeny z provozu.

Je tak otázkou, kdy moderní automobily převezmou plnou kontrolu nad posádkou jako takovou. Samozřejmostí však bude dodatečné zmodernizování dopravní infrastruktury, což třeba u nás v ČR bude na hodně dlouho. Bez toho si pak žádné moderní samořiditelné auto ani neškrtne.